Gyakori kérések
Miért kell kutyakozmetikushoz vinni a kutyát?
Nem kell. De sokan tévedésben vannak a "kozmetika" kifejezés miatt. Sok ember azt hiszi, hogy a kutyakozmetika valamilyen piperkőc tevékenység a kutyák számára. Valóban van olyan divatirányzat, ahol pl. karmot, szőrt stb. festenek.
Alapvetően viszont a kutyakozmetika egy fontos egészségügyi szolgáltatás. Gondoljunk csak a csomós, összeragadt szőrzet kibontására, toklász stb. eltávolítására. Higiéniai okok miatt a popsi és egyéb kényes részek tisztán tarthatósága érdekében ezeket a helyeket a kutyakozmetikus elérhetővé teszi. Keveset mozgó kutya esetén a karmok túlzottan megnőhetnek. Ezeket normál méretig vissza kell vágni (ha még lehetséges), hogy a kutyát ne akadályozza a járásban. A füljáratot a jó szellőzés érdekében tisztán kell tartani. Előfordul, hogy a kutya bűzmirigyét üríteni kell. Ezt az állatorvoson kívül a kutyakozmetikus is el tudja végezni.
Ahogy mi emberek tisztán tartjuk magunkat, úgy kutyáinkat is tisztán kell tartani. Elhanyagolt, ápolatlan kutyában könnyen megtelepszik a bolha, nem vesszük észre a kullancsot, daganatot stb.
Tehát a kutyakozmetika nem kötelező, de időnként ajánlott.
Milyen gyakran lehet fürdetni a kutyám?
Természetes közegükben a kutyák nem igen fürödtek. Az emberrel való együtt élés következtében erre egyre gyakrabban van szükség. Két dolog is meghatározhatja a fürdetés gyakoriságát.
- Vannak fajták pl. yorkshire terrier, bichon havanese, máltai selyemszőrű stb., melyek szőre kifejezetten igényli a min. havi egyszeri fürdetést.
- A rövidszőrű kutyák esetében inkább a gazdi igénye a meghatározó. Általában őket nem szükséges sűrűn fürdetni, de ha megfelelő sampont használunk ártani nem ártunk kedvencünknek.
Kozmetikánkban jó minőségű sampont, igény esetén kondícionálót használunk a fürdetésnél, mely nem szárítja a kutyák szőrét és bőrét.
Milyen gyakran kell a bűzmirigyet kitisztítani?
Egészséges kutyák esetében nem szükséges a bűzmiriggyel foglalkozni, mert az magától ürül székletürítéskor, vagy amikor kutyánk megijed, stresszes helyzetbe kerül.
Kistestű vagy hasmenéses kutyusoknál gyakori probléma, hogy a bűzmirigy tartalma nem tud távozni. Ez kellemetlen érzés egy kutyusnak, ilyenkor „szánkázik”, illetverághatja a hátsó testfelét. Ilyen esetekben a kutyakozmetikus vagy állatorvos szakszerűen kinyomja a mirigyek tartalmát.
Mit tegyek ha bolhás a kutyám (macskám)?
A bolhával fertőződött kutyát (macskát) egy speciális készítménnyel fürdetjük meg, ami azonnal kipusztítja a bolhákat és azok lárváit is. Ezután samponnal is megfürdetjük az állatot, majd a szárítás közben átfésüljük a bundát, hogy az elhalt bolhákat és azok petéit is el tudjuk távolítani.
Mindez azonban az újrafertőződéstől nem védi meg kedvencüket. Erre számos preventív készítmény (spot-on, nyakörv) áll rendelkezésre, melyeket állatorvosnál lehet megvásárolni.
Hogyan szoktassuk kutyakölykeinket a kozmetikázáshoz?
Fontos gazdaként szem előtt tartani, hogy a kölyökkutyát fokozatosan szoktassuk a kozmetikázáshoz. Mind a kutyusnak, mind a kozmetikusnak jobb, ha az állat nem kellemetlen élményként éli meg a szépítkezést.
Az első szoktatási alkalom kb. 20 percet vesz igénybe. A kutyát feltesszük az asztalra, ismertetjük a szagokkal, kicsit átfésüljük a bundáját. A kozmetikus asztalon 5-5 percnél több időt nem tölt a kutyus, hagyjuk, hogy ismerkedjen a hellyel.
A második beszoktatási alkalommal már nem lesz vadidegen a környezet. Ekkor szintén 20-30 percet tölt nálunk a kutyus, de már lényegesen több időt lesz az asztalon. Átfésüljük a bundáját, bekapcsoljuk a nyírógépet, hogy szokja a hangját, amennyiben szükséges vágunk a pofa szőrzetéből, hogy szokja az ollót.
Ha a kutya jól reagál, akkor a következő alkalommal, már el lehet hozni teljes kozmetikázásra, amennyiben még azt látjuk, hogy nagyon fél, érdemes a második alkalmat újra megismételni!
Kölyökkutyát az oltási program befejezte után, az oltási könyv bemutatásával tudunk fogadni.
Kérjük, mindig hozza magával a kutyus kedvenc jutalom falatját, vagy játékát!
Miért veszélyes kutyánkra a kullancs?
Legalább két komoly oka van: a Lyme-kór és a Babesiosis. Ezek a betegségek akár életveszélyesek is lehetnek.
Ezért nagyon fontos megelőzni, hogy kutyánkat kullancsok támadják meg. A bolha elleni készítmények általában a kullancsokat is távol tartják, de egyik sem nyújt 100%-os védelmet. Éppen ezért minden sétáltatás után, illetve legalább naponta érdemes átsimogatni kedvencünket és a kullancsokat eltávolítani speciális csipesszel vagy kullancs kiszedő kanállal. Kozmetikánkban a kullancs kiszedés ingyenes.
Kell-e ápolni a rövid szőrű kutyákat?
Sokan azt gondolják, hogy ha egy rövid szőrű kutya mellett döntenek, akkor a bundájának ápolásával nem, vagy csak nagyon ritkán és keveset kell foglalkozni – pedig egy rövid szőrrel rendelkező kutya is rendszeres, gondos odafigyelést és ápolást igényel. Nagyon nagy tévhit emellett azt gondolni, hogy a rövid szőrű kutyáknak kevésbé hullik a szőre: egy rövid szőrű kutyus sokkal jobban hullajtja a szőrét, mint hosszabb szőrű társai. A rövid szőrű kutyák egész évben folyamatos vedlésben vannak és az általános vedlési időszakban még inkább felerősödik és intenzívebbé válik a szőrhullás.
Ápolásuk:
A legjobban egy furminátor segítségével távolíthatóak el az apró elhalt szőrszálak; a furminátort ugyanakkor megfelelő odafigyeléssel használjuk, mert könnyen kidörzsölhetjük szeretett kutyusunk bőrét. A végén egy gyapjú- vagy frottírtörölköző segítségével fényesre dörzsölhetjük kedvencünk bundáját. Ha igazán szép, csillogó szőrt szeretnénk, akkor egy darab bársonnyal alaposan töröljük át a kutyát.
Az általános vedlési időszakban célszerű naponta, de legalább hetente 2-3 alkalommal megtisztítani, átkefélni kedvencünk szőrét. Ahhoz, hogy lakásunkat megóvjuk, a rengeteg apró szőrszálaktól, egész évben rendszeresen, 1-2 hetente kell időt szánnunk hűséges társunk ápolására.
Fürdetésük:
A gyakori fürdetés nem ajánlott, elegendő őket 2-3 havonta fürdetni. Fürdetésükhöz használhatunk a kutya színéhez megfelelő sampont, így egy fehér kutyusnál fehérítő sampont, fehér és több színből álló szőrű kutyusnál színkiemelő sampont, fekete kutyusnál fekete szőrre alkalmas sampont stb. – ezáltal még szebbé és csillogóbbá tehetjük kedvencünk bundáját.
Érdemes a 2-3 havonta esedékes fürdetést kutyakozmetikus szakemberre bízni, aki amellett, hogy a kutyánk szőrének és bőrének megfelelő sampont használja, az egészségügyi ápolást, így például a karomvágást, fültisztítást és egyebeket egyaránt elvégzi.
Szakmai tanácsok
A kutya fürdetése, szárítása
A legegyszerűbbnek tűnő folyamat, de nagy gondosságot igényel. Minden fajtánál más és más gyakorisággal kell elvégeznünk, hiszen egy máltai selyemszőrű kutyát 3-4 hetente, míg egy pulit vagy a rövid szőrű kutyákat lehet, hogy évente 2-3 alkalommal elég fürdetnünk.
Sőt! Nem minden fajtát szoktak fürdetni, pl. a kiállításokon fellépő kemény szőrű terriereket nem kell, mert puhulhat a szőrzetük.
Kizárólag kutyáknak kifejlesztett, minőségi samponokat használok!
Kutyaszőr bontás
A cél a fajtajelleg megőrzése mellett a teljes csomómentesség, az elhalt szőr kiszedése és a sűrű aljszőrzet felbontása. Vannak olyan összecsomósodott szőrzetek, melyeket hiába kefélünk, nem lehet kibontani, vagy csak komoly fájdalmak árán. Ilyenkor nem marad más, mint a teljes szőr gépi nyírása, minél rövidebbre. Ezt megelőzendő javasoljuk a gyakori fésülést, illetve a sűrűbb kozmetikázást.
A kutya nyírása
Minden fajtatiszta kutyának megvan a standard nyírási módja, amely kihangsúlyozza a fajtára jellemző vonásokat. Kedvtelésből tartott kutyusoknak azonban praktikusabb, úgynevezett "hobby" fazont javasolnánk, amelyet a gazdi és a kutyus mindennapi igényeinek megfelelően alakítunk ki.
A nyírást végezhetjük nyírógéppel és ollóval egyaránt. A kölyökszoktatás fontos része, hogy a nyírógép hangját megszokja a kutyus.
Mely fajtákat lehet trimmelni?
A trimmelés alapfeltétele a kutyaszőr trimmelhetősége, ami azt jelenti, hogy a szőr a növekedési folyamat végén elhal, és fájdalom nélkül kihúzható a szőrhagymából. Az elhalt szőr kihúzása után a szőrhagymának van egy rövid pihenő időszaka, majd megindul az új szőr növekedése.
A szálkás és drótszőrű kutyáknál általában 4-6 hét kell, hogy a fajtára jellemző szőrminőség újra kialakuljon. A trimmelést erre kialakított eszközökkel végezzük.
Trimmelhető fajták pl.: airedale terrier, drótszőrű magyar vizsla, foxterrier, welsh terrier, west highland white terrier, schnauzerek, szálkás szőrű tacskó, szetterek, spánielek, hosszú szőrű tacskó, golden retriever, stb.
Nyitvatartás:
Hétfő- Péntek 09.00- 17.00
Szombat 09.00-15.00
Vasárnap ZÁRVA